Kessy

 

- maďarský ohař bez PP čili "vořech" :-) (rodiče údajně s PP)

- narozena 28.listopadu 2008 v Sendražicích u Hradce Králové u Martiny Vítové a domů jsme si zrzavou kuličku přivezli 9.ledna 2009

matka - Žaneta                                                                     otec - Fango                                                    

- Kessynka má standardní žemlovou barvu tmavšího odstínu, měří přibližně 55 cm a váží kolem 20 kil, postavu má pěkně nasvalenou...

- RTG kloubů prozatím nejsou v plánu, z důvodu nepřítomnosti žádných klinických příznaků a dostatečného nasvalení, které klouby chrání zatím neplánuji "zbytečnou" anestezii

- 4.června 2010 Kessynka podstoupila kastraci - zákrok proběhl bez sebemenších problémů a komplikací, důvodů pro kastraci jsem měla hned několik, ale to je na osobní povídání :-)

- po zdravotní stránce (zatím) vše vypadá výborně (ťuk, ťuk, ťuk) - na denním pořádku jsou sice všelijaké řezné a tržné rány, škrábance a podrážděná kůže na hrudníku od bezhlavého lítání v trávě, ale bez toho by to nebyla Kessynka :-) - vážnější choroby se nám zatím vyhýbají a já doufám, že se vyhýbat budu co nejdéle

 

jaká je?

no přece boží! :-) ... Kessynka je sluníčko, je to stvoření, které snad nikdy nemá špatnou náladu a tuhle svojí pozitiviní energii dokáže předávat všem v okolí ... je to blázínek, který miluje pohyb, procházky, pole, louky, lesy, svoje psí i lidské kamarády, agility, jídlo, teplo, vodu a spoustu dalšího a hlavně svojí paničku a KAMÍNKY!! :-))) kamínky a jejich "lovení" a hledání v poli, na louce nebo ve vysoké trávě je její veliká vášeň :-)

povahově není Kessy jednoduchá osobnost ... po jedné špatně zkušenosti se z ní na čas stal neuvěřitelný bojínek a uzlíček nervů, který nevěřil ničemu čtyřnohému a vpodstatě ani dvounohému a nejvíc bezpečno bylo za nohama paničky ... postupně a pomalu se nám tyto stavy strachu povedly překonat a Kessynka má v kontaktu s ostatními čím dál tím míň "problémů" :-) (nemalý podíl na tom mají i naši dva výborní psí kámoši Lupeš s Bubákem a jejich psí hrátky:-) )

i přes to, že jsem si pořídila lovku, věděla jsem, že lovečinu dělat nebudeme a tudíž jsem ani nechtěla podporovat zájem o zvěř a už vůbec ne její lovení ... musím říct, že jsem měla veliké štěstí, Kessynka nejspíš nemá lovecký pud tak silně zakořeněný, že není větší problém ho v ní "potlačit" ... první rok života jsme strávili výlety na stopovačce do zazvěřených oblastí, kde jsme se učili to, že zvířátek si nevšímáme a už vůbec za nimi nevybíháme a nehoníme je, ale poslušně se vracíme na zavolání k paničce :-) ... Kessynka je před zvěří pěkně ovladatelná, ale na vavřínech neusínáme a stále jsme ve střehu a na nic se nespoléháme, jen si daleko víc věříme :-) ... už nekolikrát jsem slyšela, že tím, že neumožním loveckému psovi lovit, jej vlastně týrám - to si nemyslím a argumentů mám hned několik, ale to je také spíš na osobní povídání ;-)

 

jak se cvičí?

ještě než jsem si přivezla malou Kessynku domů, měla jsem vybraný cvičák, kam budeme docházet do štěněcí školky - tím cvičákem je Haf Bez Obav, pro mě jeden z nejlepších cvičáků v Praze ... právě tam jsme absolvovali základní výcvik poslušnosti a právě tam mě chytla kynologie :-) ... potkala jsem spoustu stejně uhozených lidí jako jsem já a zjistila jsem, že tohle sice asi je nemoc, ale že v tom rozhodně nejsem sama :-) ... bylo mi jasné, že jen u poslušnosti to neskončí ...

a taky že neskončilo, s Kessynkou se dobře pracuje, je skvěle motivovatelná na jakékoliv žrádlo a k tomu jí ještě víc nabudí moje nadšená slovní pochvala ... netrvalo dlouho a začali jsme pracovat s klikrem, pomocí něhož jsme necvičili jen poslušnost, ale využila jsem ho i jinde ... Kessynka moc ráda cvičí a já jí moc ráda učím nové psí kousky :-)

    

a tak jsme začali pronikat třeba do tajů dogdancingu, kdy jsme se učili různě "blbinky", které jsme pak využili právě v tomhle sportu, pomocí klikru jsem učila i aport, využívám ho na stopách (které poslední dobou hrozně flákáme - ono korm agility flákáme téměř všechno, ale snad se brzo polepšíme) ... klikr je prostě báječná věcička :-)

sportovním odvětvím, ve kterém jsme se obě našli je pro nás agility - Kessynka parkur miluje a já vlastně také - v současné době je to pro nás aktivita číslo jedna ... začínali jsme jak jinak než na Hafbu u Šimony Drábkové a v současné době sbíráme zkušenosti kde se dá, stabilně trénujeme u Báry Lérlové na Zbraslavy, když je příležitost rádi si zatrénujeme také pod vedením Jany Frydrychové nebo Toma Ješkeho ... běháme hlavně pro radost a pro dobrý pocit z pěkně odvedeného běhu, hon za prvními místy nám nic neříká, i když učast na bedně nás vždycky moc potěší ... doufám, že nám naše zdraví (jak moje tak Kessynky), a nejen to, dovolí věnovat se agility co nejdéle, protože - AGILITY IS FUN!:-)

od klikru je to jen krůček k panu Skinnerovi, operantnímu podmiňování, pozitivnímu upevňování a shapingu ... připadají vám tahle slova cizí a neznámá? chyba, chyba, ta rychle, googlit ;-) ... není to ani tak metodika výcviku, jako spíše životní styl, způsob jak se se psem naladit na stejnou vlnu ... svazarmovský dril let minulého století je dávno tabu, trendem dnešní doby je cvičit bez nátlaku, křiku a manipulace se psem ... na psa vlastně nemusíme vůbec sáhnout a i tak ho můžete perfektně připravit na zkoušky z poslušnosti, dogdancingu a další ... a v čem je to kouzlo? ve tvarování chování ... připadá vám to všechno složité? ano jednoduché to není, ale jakmile do tohoto "životního stylu" proniknete, zamiluje si ho nejen vy, ale i váš pes :-) ... chcete vědět víc a nedaří se vám googlit? tak napište a já vám poradím, nebo vás rovnou odkážu na ty více zkušenější ;-)

 

shrnutí na závěr

Agility - od října 2010 jsme začali oficiálně závodit v kategorii LA1, v dubnu 2011 jsme splnili podmínky pro přestup do LA2 a v září 2011 jsme nastoupili k prvnímu závodu v LA2 - nějaké ocenění ze závodů máme, více najdete v sekci agility :-)

Dogdancing - divize A - MD1 - výborně (24 bodů z 27) (10.7.2010 Heroltice)

                    divize B - HtM1 - výborně (26 bodů z 30) (30.3.2010 Libuš)

                    divize C - F1 - výborně (27 bodů z 30) (7.7.2010 Heroltice)

                    divize D - DwD1 - výborně (39 bodů z 39) (30.3.2010 Heroltice)

                    10.7.2010 splněny podmínky pro udělení titulu Master of Dogdancing 1. stupně

Poslušnost - zkouška ZOP (rozhodčí R. Baudyš) - dobře (75 bodů ze 100) (24.9.2011 Nová Živohošť)

Dogtreking - 7. ročník závodu Krušnohorský dogtreking (23.-25.4.2010), Krušnohorci v Českém středohoří, kategorie MID 18. - 19. místo, 45 km, 10 hodin, 56 minut